DKW Munga

V roce 1953 oslovila německá vláda automobilové výrobce s projektem na vývoj malého, lehkého terénního vozu. Výběrového řízení se účastnily firmy Auto-Union (dnešní AUDI), Borgward a Porsche. Vývoj auta probíhal rychlým tempem a snažil se využít poznatků, dílů a materiálů ze stávající produkce osobních automobilů a dodávek. Již v dubnu roku 1954 při prvních srovnávacích testech prototypu Auto-Union (v té době ještě bez označení) se prokázaly kvality vozidla a v mnoha ohledech předčil zahraniční konkurenci (Landrover, Jeep, Krad).

Vítěz testů

V lednu 1955 proběhly srovnávací testy ve kterých Munga své soupeře porazila. Ve zkoušce brodivosti terénem v kráterech po bombě dokonce několikrát vyprošťovala konkurenční prototyp Porsche. Samozřejmě, že i prototyp Auto-Union trpěl dětskými nemocemi, zvláště se startováním a spojkou, ale ty byly do finálních testů příštího roku odstraněny.

Bez výmluv

Konstrukce motoru umožňovala garantovat výrobci start až do -40 °C a objemný chladič jistotu, že nedojde k přehřátí. Redukční převod umožňuje auto jet jen 3 km/h a překonat stoupání až 60%. K dispozici tak je celkově 8 rychlostí vpřed a 2 vzad.

Páteř Bundeswehru

V roce 1956 vstoupila Munga do sériové výroby hlavně pro potřeby Bundeswehru jako štábní vozidlo v počtu 33 000 ks. Dále byla používána záchranáři, hasiči, policií, červeným křížem a ochranou státních hranic. Auto-Union produkoval vozy i do různých zemí Evropy, Jižní a Střední Ameriky, Afriky, Pákistánu a Thajska. Celkem bylo vyrobeno více jak 46 000 vozů s pohonem 4x4, čtyřstupňovou převodovkou s redukcí.

Vybavení

Posádku před nepříznivým počasím chránila plátěná střecha a dveře. Železná kostra umožňovala rychlé složení dveří a jejich uchycení v autě. Sedadla mají tři polohy nastavení a jsou pod nimi odkládací prostory. Vojenská verze je oproti ostatním vybavena navíc kolonními světly, držáky na přichycení padáku, rychlosnímacím volantem, anténou, radiostanicí.

Kompletní specifikace

Typ motoru: 900 ccm 1000 ccm
Výkon: 38 k 44 k
Obsah: 897 cm 974 cm
Rychlost: 95 km/h 98 km/h
Převodovka: 4stupňová s příd. dvoust.
Chlazení: 9.5 l
Paliv. nádrž: 45 + 10 l
Celková hmotnost: 1750 kg
Pohotovostní hmotnost: 1060 kg
Užitková hmotnost: 690 kg
Délka: 3445 mm
Šířka: 1830 mm
Brzdy: hydraulické
Pneu: 6,00 x 16

MUNGA - PRODLOUŽENÁ VERZE PRO 8 LIDÍ