Ford M151 MUTT A2

Za druhé světové války americká armáda používala legendární automobily Willys MB a jeho dvojníka Ford GPW. Po válce vznikají vozy Willys M 38, M 38 A2. Ty jsou používány jak americkou armádou, tak armádami celého světa krom východního bloku, který používal sovětskou techniku. V roce 1951 přichází požadavek na nový lehký vojenský automobil, který nahradí stávající "jeepy". V letech 1952 – 1959 vznikají testovány prototypy vozu označené XM 151 E1, E2 (s ocelovou, či hliníkovou karoserii). V roce 1960 začíná sériová výroba vozu M 151 4x4 MUTT (Military Utility Tactical Truck) ve fitmě Ford. Pozdější modely vyráběla i firma Kaiser Jeep a AM General Corp.

Vylepšená verze A2

Armáda si byla vědoma těchto nedostatků a snažila se je odstranit. V roce 1970 přichází vylepšený překonstruovaný model A2. Na první pohled se pozná vykrojením předních blatníků pro místo na blinkry (typy 151 a 151 A1 vykrojení nemají, blatníky jsou rovné). Dále bylo přepracováno zavěšení zadní nápravy. Přesto sklon k převracení zůstává. Je to také dáno použitím speciálních terénních pneumatik, které jsou vynikající v terénu, ale na běžných cestách auto prostě nesedí. A2 má též vylepšené brzdy.

Pohon MUTTA

Motory vozu M 151 byly dvojí. Motor Ford L 142 vyráběný v licenci Continental, čtyřválcový řadový benzínový, o objemu 2,3 l a výkon 72 koní. Dále se používal motor Herkules Industrial, opět řadový benzínový čtyřválec o objemu 2,5 l s 55 koni.

Veterán z Vietnamu

Typickým znakem všech M151 byla přední maska, která měla vodorovné žebrování. Některé Mutty jsou vybaveny sadou pro hluboké brodění, kdy na karoserii jsou přidělány konzoly, které vpředu vedou sání do karburátoru a vzadu výfuk do výše nad automobil. Vozy MUTT byly poprvé nasazeny ve vietnamské válce a od té doby sloužily ve všech vojenských akcích armády USA až do 80. let. Ještě nyní používá tato vozidla více než 100 zemí po celém světě.

Vyřazení z provozu

Armáda USA své vozy postupně vyřazovala. Nebylo možné z důvodu jízdních vlastností tato vozidla dodat do civilního sektoru. Proto US DOT (Národní silniční doprava agenda bezpečnosti) nařídila znefunkčnit MUTTy určené k prodeji tím, že byly rozřezány. (V 90. letech je čeští kutilové opět dávali do původního stavu). V dnešní době se exarmádní vozy MUTT již vozí z jiných zemí, kde dosloužily (Arábie) a jsou prodávány relativně kompletní.

PRVNÍ VERZE - MUTT A1